Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sedm hlavních hříchů

25. 12. 2009

Sedm hlavních hříchů (též sedm kardinálních hříchů či sedm smrtelných hříchů) vypočítává katolická tradice od časů Řehoře I. Velikého (ano, je to ten stejný, co má na svědomí tzv. Gregoriánský chorál).

Pojmem hlavní hřích se nemyslí hřích, který je před Bohem nejvážnější, nejtěžší či „nejsmrtelnější“. Hlavní znamená, že hřích vychází z hlavy (lat. caput), proto se v jiných jazycích nazývají „kapitální hříchy“. Podobně kardinální hřích znamená stavy mysli, okolo kterých se „otáčí“ celá hříšnost člověka. Jde tedy o hříchy a lidské slabosti, ze kterých vychází další hříšné činy. Zavádějící význam slova smrtelný v tomto případě je důvodem, proč by se tradiční označení sedm smrtelných hříchů nemělo používat.
Pýcha (latinsky superbia) Obrazek

Nejvážnější ze všech smrtelných hříchů a také ten, z kterého pocházejí hříchy ostatní. Je definován jako touha po vyšší atraktivitě a důležitosti, než mají ostatní. Slovo pýcha se dá také vyjádřit jako: nadutost, domýšlivost, vyvýšenost, přehnaná sebeúcta, nerozumná nadřazenost díky kráse, bohatství, postavení ve společnosti nebo nadání. Pýcha se projevuje nadřazeným chováním. Jedná se o stav srdce. Opakem pýchy je pokora.Lakomství (latinsky avaritia)

Obrazek

Též lakota. Vyznačuje se touhou získávání co největšího majetku a realizováním této touhy.


 

Závist (latinsky invidia)Obrazek

Tento hřích je charakterizován jako nezkrotná touha po majetku, kterým disponuje někdo jiný.
Hněv (latinsky ira)Obrazek

Hněv se projevuje nekontrolovatelnými pocity zlosti a nenávisti vůči jiné osobě. 

Smilstvo (latinsky luxuria)

Obrazek

Tento hřích označuje jakoukoliv přemrštěnou touhu po sexuálním uspokojení.


Nestřídmost (latinsky gula)Obrazek

Též obžerství. Přespřílišné požívání nápojů i potravin.

Lenost (latinsky acedia)Obrazek

Též zahálčivost. Lenost se u hříšníka projevuje tak, že odmítá využívat potenciál svých schopností.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Povídka

(Krestar, 17. 2. 2010 18:36)

No ještě ne zcela. Ozvěte se na maila s nápadem popř. technickým zpracováním a můžem něco písnout:-)

To:Krastar

(akakipi, 9. 2. 2010 14:20)

No, já jsem to sem dala tak jako hlavně kvůli těm obrázkům... Co se mě týče, taky jsem ateistka, takže...
A už jsi přemýšlel nad tou víceautorskou povídkou?

Reakce

(Krestar, 8. 2. 2010 19:39)

Měl jsem zde článek na asi 3 stránky a pak jsem si zavřel prohlížeč. Nemám řčas to zde vymýšlet znovu. Chtěl jsem jen říct, že pokud znáte Pata Condella tak by to zde nemělo ani cenu psát, ale když ne málo zde napíši.

Nezasazuji se o jakékoli mazání článků atd. Nechci se snížit na úroven netolerancekřesťanů, přistěhovalých muslimů, pravicových extrémistů či těch levicových.

V krátkosti chci vyjádřit jen nesouhlas s tímto "Písmem svatým" jakožto s výmyslem o člověku o kterém není jediný zcela existující důkaz(vše co bylo napsáno bylo z 2. až 3. ruky) a přeloženo a složeno a přepsáno a sepsáno tolikrát, že by to ani domnělí Ježíš nepoznal. A kdyby to viděl tak musí dnešní katolíky sebrat a poslat do "pekla". Takže ne nic takového. Jen tu bohužel v krátkosti, Měl jsem to krásně dlouhé, ale vypnul jsem si prohlížeč:-D, vyjadřuji svoje znechucení ze cpaní mi jako ateistovi pod nos kupu hnoje, ktery neni dukazy podložený. Člověku zakázat jeho potřeby. Promiňte. Mám dojem že zde čtu 2000 let starý návod otrokářů:-) ale proč ne. I to má své opodstatnění.

Jen děkuji za to že jsem čech, který nevyrůstal v přehrše katolické či jinak ovlivněné rodině a mohu se na svět dívat plně rozevřenýma očima bez výčitek, že páchám hřích:-)

Peace.

(PS: Vsadím se, že kdybych to co jsem měl napsané před tím nešťastným vypnutím pustil na nějaký frekventovanější server, jistě bych se dočkal značného nesouhlasného postoje proti mé osobě.)

Krestar

To:Krestar

(akakipi, 8. 2. 2010 14:42)

Smazal bys jako cellý ten článek nebo jen ten jeden hřích?

Smilstvo? Pche

(Krestar, 7. 2. 2010 22:50)

Kategoricky odmítám hřích s názvem smilstvo. Jedna z věcí proč mi křesťanský odkaz vadí. Člověk je ve velkém počtu prípadů tvor promiskuitní, toužící po tělesném uspokojení. I velké množství tehdejších duchovních potají prznili bud kdyz to tak řeknu děvky a nebo malé děti:-/ Zrovna todle bych smazal...