Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fanfiction slovníček

17. 12. 2009

Fanfiction (FF) - povídka, která vychází z nějaké předlohy (knihy, filmy,seriálu...). Nenapsal jí původní autor, ale nějaký fanoušek - a ještě častěji fanynka (rozhodně znám více holek než kluků...) Příběhu se hranice nekladou - může to být minulost (například Severusovo dětství), budoucnost (co se bude dít po 7 díle), trochu předělaná dějová linie (kdyby třeba Voldemort nezabil Siriuse ale Lupina) nebo úplně jiný příběh.....

Canon - počeštěne kánon - je vlastně předloha. Příklad: napíšete povídku, kde se Lilly dá dohromady s Jamesem. To dodržujete canon. Ale když se ve vaší povídce dá Lilly dohromady se Severusem, už jste canon porušili, protože o tomhle vztahu se autor nezmiňuje. Ale to v žádném případě neznamená, že non-canon povídky se psát nemůžou - bez nich by tu byla nuda

Drabble - krátká povídka; v módě je psát drabble přesně o 100 slovech, ale definice drabble je prostě "krátká povídka", takže pokud má vaše drabble 150 slov, rozhodně jí seškrtávat nemusíte.

Jednorázovka - povídka, která má jen jednu kapitolu.

Kapitolovka - na to myslím přijdete sami - povídka o 2 - X kapitolách.

Sequel - když napíšete FF (je jedno, jestli jednorázovku nebo kapitolovku) a rozhodnete se k ní napsat pokračování, je to sequel.

Prequel - když napíšete FF, a rozhodnete se napsat další, na kterou bude navazovat ta první, tak se bude jmenovat prequel.

Pairing - když se ve vaší povídce vyskytuje nějaký milostný vztah, označuje se jako pairing.

Disclaimer - prohlášení, že všechny postavy patří autorovi. Mnoho stránek udělá "jednotného disclaimera", kdy u jednoho článku prostě napíše, že to platí pro všechny FF, a dál se o to nestará.

Prvky ve FF:

Slash - homosexuální vztah dvou postav (obvykle mužů). Nutno říci, že tento feonomén je ve FF poměrně běžný a navíc i populární...

Other character (OC) - postava, kterou si autor FF vymyslí a v canonu se nevyskytuje (mohla by to být třeba Severusova kamarádka, další smrtijed, nový student, člen BA, kdokoliv...).

Mary-Sue - OC, ale naprosto dokonalá postava. Krásná, chytrá, obvykle si získá srdce všech upírů; navíc za sebou mívá nějakou strašnou událost, se kterou se hrdinsky vypořádala).

Gary-Stu - mužská podoba Mary-Sue.

Songfic - Povídka inspirovaná písní, může se v ní i nalézat úryvek té písně. Tady je nutné zadat název písně a autora.

Alternate universe (AU) - to je ten případ, kdy něco změníte (např. Lilly chodí do Zmiozelu, Siriuse nazabijí atd.).

Crossover - smíšení dvou příběhů. Jednoduše - pokud ve vašem příběhu Harryho pokouše upír z Twilight ságy, napsali jste crossover.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Clieleattab bsaze

(wwwpharmacepticacom, 26. 7. 2021 6:28)

tadalafil gel https://www.pharmaceptica.com/